Това е втората ни статия, посветена на започването на нов бизнес или трансформация на стария, като тук ще си говорим за бизнес модели.
Защо се занимаваме с бизнес моделите точно сега? Защото покрай неочакваното развитие на бизнес обстановката тази година редица бизнеси изчезнаха, а на други им предстои или им се наложи да променят важни процеси и операции, за да останат на хоризонта. Някои виждат нови възможности в кризата. Избирането на даден модел определя всичко останало. Той е основата на бизнеса и пътна карта за неговия успех (или неуспех) и обяснява как работи, печели пари и как възнамерява да постигне целите си. Тоест, бизнес моделът дава основание на клиентите да избират една оферта или бранд пред останалите на пазара.
Според гуруто на мениджмънта Питър Дракър определението на бизнес модел е:
“Един бизнес модел трябва да отговаря кой е вашият клиент, каква стойност можете да създадете / добавите за клиента и как можете да го направите на разумни разходи”.
Най-краткото обяснение, на което сме попадали, е: „Как планирате да печелите пари“
Всеки бизнес модел има три части:
- Всичко свързано с проектирането и производството на продукта.
- Всичко, свързано с продажбата на продукта, от намирането на подходящи клиенти до разпространението на продукта.
- Всичко, свързано с това как клиентът ще плаща и как компанията ще прави пари.
Затова, за вдъхновение, сме събрали едни от най-основните бизнес модели, които големи и иновативни брандове използват в днешни дни. Специално внимание обръщаме на възможните решения за дигитален бизнес.
Електронна търговия
Бизнес моделът на електронната търговия е модернизация на традиционния бизнес търговия на дребно. Той се фокусира върху продажбата на продукти чрез създаване на уеб магазин в интернет.
Brick&Click
Компания, която има както онлайн, така и офлайн присъствие. Позволява на клиентите да вземат продукти от физическите магазини, но също така им позволява да направят поръчката онлайн. Този модел дава гъвкавост на бизнеса, тъй като присъства онлайн за клиенти, които живеят в райони, в които липсват офлайн магазини.
Freemium
Това е един от най-често срещаните бизнес модели в интернет. Фирмите предлагат основни услуги на клиентите безплатно, докато начисляват определени такси за допълнителни услуги или функционалности. Този модел дава възможност множество ценови планове с различни предимства за различни клиенти.
Основната услуга се предлага с определени ограничения като ограничения за съхранение и т.н. или реклами, които премиум плановете нямат.
Freemium моделът е един от най-приетите модели за онлайн компании, тъй като е не само чудесен маркетингов инструмент, но е и рентабилен начин за мащабиране и привличане на нови потребители.
Абонамент
Ако разходите за придобиване на клиенти са високи, този бизнес модел може да бъде най-подходящият вариант. Бизнес моделът на абонамента позволява да задържите клиентите при дългосрочен договор и да получавате периодични приходи от тях чрез многократни покупки. Пример затова е Netflix.
Агрегатор
При този модел компанията събира на своя платформа услуги в дадена ниша и печели пари под формата на комисионна след като продаде услугата на частни лица. Примери са Uber, Airbnb.
Онлайн базар
Онлайн базарите обединяват различни продавачи в една платформа, които след това се конкурират помежду си за предоставяне на един и същ продукт / услуга на конкурентни цени. Базарът изгражда своята марка върху различни фактори като доверие, безплатна или навременна доставка по домовете, качество и т.н. Печели комисионна при всяка продажба, извършена на нейната платформа. Примери са Amazon, Alibaba.
Реклама
Рекламните бизнес модели се развиват още повече с нарастването на търсенето на безплатни продукти и услуги в интернет. Тези бизнес модели са популярни при медийни издатели като Youtube, Forbes и др., където информацията се предоставя безплатно, но е придружена от реклами, които се плащат от спонсори.
Агенция
Агенцията е специализирана в работата с бизнес дейности като реклама, дигитален маркетинг, PR и др., като поддържат висока ефективност в работата си и намаляват разходите на време и експертен персонал на брандовете.
Партньорски/ affiliate маркетинг
Партньорският бизнес модел е модел, базиран на комисионна. При него афилиатът изгражда своя бизнес около промотиране на партньорски продукт и насочва всички свои усилия да убеди своите последователи и потребители да купят същия. В замяна получава комисионна за всяка посочена продажба.
Dropshipping
Dropshipping е вид бизнес модел електронна търговия, при който бизнесът не притежава никакъв продукт или инвентар, а само магазин. Действителният продукт се продава от партньорски продавачи или производители. След направена поръчка в dropshipping магазина, тя веднага бива продадена на партньорския продавач и той я изпраща директно на крайния клиент. Dropshipping магазинът получава сумата от крайния клиент и заплаща уговорената цена към производителя, като запазва разликата за себе си.
Мрежов/МЛМ маркетинг
Мрежовият маркетинг включва пирамида структурирана мрежа от хора, които продават продукти на компанията. Моделът работи на комисионна основа, когато участниците получават възнаграждение, когато направят продажба на продукта на компанията. Работи на основата на директния маркетинг, като офертите се предлагат на целевия пазар директно от участниците.
Краудсорсинг
Бизнес моделът за краудсорсинг включва активност от потребителите, които допринасят за предоставената стойност. Този бизнес модел често се комбинира с други бизнес модели и приходи, за да се създаде крайно решение за потребителя и да се спечелят пари. Примери за предприятия, използващи краудсорсинг бизнес модел е Wikipedia, Indiegogo..
Най-ниска цена
В този модел основният продукт е с възможно най-ниска цена. За всяка допълнителна услуга към основния продукт се таксуват допълнителни суми. Пример са нискотарифните авиопревозвачи.
Peer 2 Peer Catalyst / Platform
Икономиката на P2P е децентрализирана интернет базирана икономика, при която две страни си взаимодействат директно помежду си, за да купуват или продават стоки или да извършват транзакция без намесата на която и да е трета страна. P2P платформата предоставя място, където тези потребители се срещат и може да има допълнителни такси за определени услуги. Пример е OLX.
High Touch
Моделът High Touch е този, който изисква високо ниво човешко взаимодействие. Връзката между продавача и клиента има огромно влияние върху приходите. Компаниите с този бизнес модел работят на основа на доверие и надеждност. Примери са консултантските фирми.
Low Touch
Обратно на модела High Touch, този моделът изисква минимална човешка помощ или намеса при продажбата на продукт или услуга. Тъй като не е нужно компанията да поддържа голямо количество обслужващ персонал, или търговци, които да работят с клиентите, то разходите намаляват. Въпреки това, основа цел е клиентите да получат качествен продукт и да имат приятно изживяване. Пример е Ikea.
Аукцион
Използва се предимно за уникални артикули, които не се търгуват често и нямат добре установена пазарна стойност, като колекционерски предмети, антики, недвижими имоти и дори фирми. Този бизнес модел включва създаване на предложение от продавача и купувачите могат да правят многократни оферти. Най-високата оферта печели, като аукционният брокер начислява такса за обявяване и /или комисионна въз основа на стойността на транзакцията. eBay е една такава платформа.
Razor& Blades
Моделът се използва от компании, които се продават основен продукт на сравнително ниска цена, като също и продават допълнителен или комплиментарен продукт за основния на висока цена. Използвайки този модел, компаниите създават поток от повтарящи се приходи през живота на основния продукт. Пример са игралните конзоли и продажбата на игри.
On-Demand
Това е модел, при който търсенето на клиента се изпълнява чрез доставка на стоки и услуги при поискване (обикновено незабавно). Този бизнес модел се ръководи от използването на интернет и мобилни телефони. Клиентската поръчка за продукти на услуги чрез уеб приложение. Заявката се получава от служител на компанията или партньор, отговарящ на търсенето. Служителят или партньорът отговаря на търсенето, като доставя поръчания продукт или услуга веднага или в обещаното време.
Потребителска общност
Воден от мрежовия ефект, този бизнес модел включва предоставяне на достъп до общност или мрежа в замяна на членски внос. Glassdoor е добър пример за такава общност на потребители.
Класическите модели на бизнес са:
Производител
Производителят създава готови продукти от суровини. Той може да продаде директно на клиентите или да го продаде на посредник, т.е. друг бизнес, който го продава накрая на клиента.
Дистрибутор
Дистрибуторът купува продукти от производители и ги препродава на търговците на дребно.
Търговец на дребно
Търговецът купува продуктите от дистрибутор или търговец на едро и след това ги продава директно на частни лица.
Франчайз
Закупуването на франчайз означава използване на модела и марката на желания бранд, като се заплаща за използването на марката, процесите и ноу-хау.
Заключителни думи
Разбира се, повечето компании не работят по нито един от тези бизнес модели, а по-скоро с комбинация от няколко. Напълно възможно да сте търговец на дребно с low touch или производител, базиран на абонамент с high touch.
Какъв бизнес модел изберете, зависи от вашите бизнес нужди и каква стойност искате да създадете за своите клиенти. И нека не забравяме, че на главния въпрос как ще изкарваме пари за бизнеса можем да отговорим и с иновативни комбинации от модели, така че шансовете за успех да се увеличат.
Ако планирате нов бизнес или дигитализация на своя офлайн бизнес или само от оптимизация на някои онлайн продажбени канали – то ние сме насреща. С консултации, поемане на някои маркетингови услуги и обучения.
Вижте всички услуги тук.
—
Ако имаш конкретен въпрос за тази статия или нужда от помощ при управлението на рекламните си кампании и профили във Facebook или Instagram, може да ми пишеш тук.
Дори и да не си в София, мога да ти помогна – необходимо е само да се чуем предварително и при необходимост да инсталираш програма за отдалечен достъп.
Искаш да научиш как да използваш успешно Facebook или Instagram и за твоя бизнес? Виж всички мои онлайн и индивидуални обучения тук.