Казват, че най-добрите маркетинг специалисти притежават само 30% технически умения и знания за ползване на платформата на Фейсбук, а останалите 70% от успеха им се дължи на детайлното познаване на алгоритъма. Е, убедих те да обърнеш внимание, нали.
Макар да има много повече какво да се каже за алгоритъма на Фейсбук, в тази статия ще ти разкажа само на специфичните му компоненти, които влияят върху успеваемостта и добрите резултати на рекламите.
Въпреки, че сме свидетели на многобройни ъпдейти и промени от страна на Фейсбук, то има три базови параметъра, които създателите на реклами трябва да познават в дълбочина и които дават предимство на рекламите ни. Това са офертата на рекламодателя (т.нар. bid), очакваното действие от страна на потребителя (expected action) и релевантността и качеството на самата реклама, която включва и качеството на рекламния акаунт.
Накратко: оферта на рекламодателя x очакваното действие + уместност и качество на рекламата = winner
ОФЕРТА ЗА РЕКЛАМОДАТЕЛЯ (BID) И РАЗБИРАНЕ НА ТРЪЖНИЯ ПРОЦЕС
Доста по-често свързваме търгът за рекламата за с Google AdWords, но в голяма степен Фейсбук използва същия подход. Когато стартираш кампания, всъщност започваш търг или аукцион срещу други рекламодатели, които търсят подходяща аудитория в този момент. В рамките на един ден се случват милиони аукциони, като Фейсбук решава дали да покаже или не твоята реклама на база алгоритъма, както и съотношението рекламно и органично съдържание.
Обяснено по най-лесния начин, bid-а е каква сума желаеш да изразходваш за желаното действие на потребителя в даден търг. Дали ще спечелиш или не този търг, разбира се, зависи и от това какво правят другите рекламодатели. Офертата за даден търг е и единствената част, върху ти като рекламодател имаш директно и бързо въздействие и лесен контрол.
Повечето рекламодатели оставят bid-а да се посочва автоматично от самия Фейсбук и наистина това добра стратегия в много случаи. Но ако не постигаш желаните резултати, можеш да увеличиш офертата си, за спечелиш повече от желаните търгове.
Очакваното действие от страна на потребителя (expected action)
Този елемент показва вероятността аудиторията да извърши дадено действие. Така например Фейсбук знае кога някой възнамерява да купи конкретен продукт или да отиде почивка до даден град. Предполагам не си задаваш въпроса как това, но ако имаш колебания ето и отговора. На основа на цялото поведение на този човек в дигитална среда, включвайки взаимодействия със съдържание и коментари в платформата на Фейсбук, Messenger взаимодействия, имейли, на база на направените търсения, поведение на потребителя на уебсайтове, които имат пиксел и др. Така Фейсбук знае кои потребители най-вероятно ще направят дадено действие като покупка, резервация или закупуване на билет за самолет.
Възможностите за влиянието върху алгоритъма тук не са директни, а чрез избиране на подходящото таргетиране на рекламите. Необходимо е да се уверите, че хората, които таргетирате, са свързани с това, което се опитвате да продадете.
АДЕКВАТНОСТ И КАЧЕСТВО НА РЕКЛАМАТА
Тук ще обсъдим качеството на кампанията, качеството на рекламния акаунт, както и качеството на уебсайта или лендинг страниците ти.
Фейсбук иска да защити потребителите си, както и преживяването, което потребителите имат на платформата, защото колкото повече потребители, толкова повече бизнес имат. Това може да е причината една реклама с високо качество и приличен бюджет да бъде предпочетена в търга пред реклама пред реклама с по-голям бюджет. Затова и създаването на реклама с високо качество, поддържането на здрав акаунти и развиването на адекватни страници са от голямо значение.
Качеството на рекламата
Зависи от качеството на таргетирането на рекламата, от самия криейтив на рекламата (изображение и текст), както и дали рекламата има много отрицателни отзиви и дали тези отзиви са балансирани от положителна обратна връзка.
Quality score на акаунта
Едно от най-пропусканите елементи, обаче, е качеството на акаунта на рекламодателя. Алгоритъмът отбелязва също колко годишен е вашият акаунт, колко пари сте похарчили за вашия акаунт до момента, дали методите за плащане имат достатъчна наличност в тях. Един от най-честите проблеми, които съм срещала с клиенти е че слагат карти с ниска наличност, които се ползват и за други лични цели. Когато се премине лимита и се получи неуспешна транзакция, Фейсбук ще започне да наказва всички реклами на този акаунт.
Качество на страниците
Другият важен елемент от качеството на акаунта и рекламите е свързан с целевите и лендинг страници. Ботове на Фейсбук сканират всички страници с пиксели и знаят какво се случва с тях. Знаят дали страницата има правила за поверителност, забранени изображения (например преди и след снимки), дали текстовете в рекламата съвпадат с текстовете на уебсайта. За да се представите добре трябва да имате добро време за зареждане на страниците, инсталирана schema data, текстовете, които се съдържат на рекламите и целевите страници, за да съдържат същите термини и думи.
Е, това е накратко. Оказва се, че можем да влияем директно на алгоритъма като задаваме по-висока стойност на bid-а и не толкова директно като таргетираме внимателно и създаваме адекватни реклами и продажбени сайтове, както и като поддържаме здрав рекламния си акаунт.
Очаквай скоро следващата ми статия за Политиките, които не трябва да нарушаваме във Фейсбук.
Ако имаш конкретен въпрос за тази статия или нужда от помощ при управлението на рекламните си кампании във Фейсбук, може да ми пишеш тук.
Искаш да научиш как да използваш успешно Фейсбук и за твоя бизнес? Виж всички мои онлайн и индивидуални обучения тук.