Това е третата ни статия, посветена на бизнес модела и промените в условия на криза. Тук ще си говорим за бизнес целите и как те трябва да бъдат преведени на дигитален език и най-вече как да ги превърнем в работеща фейсбук реклама.
Всеки собственик на бизнес иска да има реклама, които директно да води до завършени продажби. Но това рядко се случва и смятаме, че фейсбук не работи за нас.
Истината е, че за да работи фейсбук рекламата, тя трябва да отговоря на етапа на развитие бранда и неговите адекватни онлайн маркетингови цели. И ако не адаптираме рекламата си спрямо тези цели, няма как да очакваме добри резултати.
Всички знаем (понякога от лош личен опит), че директната реклама за продажби няма да работи ако потенциалните потребителя нямат ни най-малка идея какво представлява продукта или услугата ни. Първо е необходимо да запознаем потенциалните клиенти с бранда и продуктите ни. На следващия етап сме готови да предлагаме офертите си.
За да имаме ефективна и успешна реклама, е необходимо да си дадем отговори на следните въпроси.
На какъв етап се намира бизнеса ми?
Не можем да очакваме стотици продажби, когато никой не е чувал за нас. Бизнесите се намират на различни етапи в развитието си. Някои са току що стартирали, други вече наложени на пазара. Всеки един от тези етапи предполага различни бизнес цели и различни типове рекламни кампании.
Нов бизнес – тепърва стартиращия бизнес, който търси разпознаваемост.
Подрастващ бизнес – търси растеж от стартовата линия.
Установен бизнес – търси поддръжка/развитие на вече постигнатите резултати.
Лидер на пазара – търси оптимизация на дигиталното си присъствие.
Иновативен продукт – търси само специфична аудитория или т.нар. early-adopters.
Какви маркетингови цели имам?
След като уточним на какъв етап от развитието си е бранда ни, то е време да помислим за маркетинговите цели и къде се намираме спрямо тях. За да адекватни цели, е необходимо да знаем какво представлява маркетинговата фуния. Тя отразява различните стъпки, през която преминава клиента, когато купува нещо. Последователините стъпки всъщност пресъздават процеса на убеждаването на клиента да си купи нашия продукт. Не може на първа среща да убедим някого да се ожени за нас. Същото е и с клиентите, трябва първо да изградим доверие и взаимоотношения. Онлайн представянето на даден бизнес или продукт включва създаване на :
1. Разпознаваемост – когато никой не ни познава, е необходимо да започнем от тук. На този етап целим изграждане на разпознаваемост на бизнеса ни, да запознаем потребителите с нашия продукт, както и да поставим основите на доверие към нас.
2. Ангажираност – на този етап валидираме дали хората имат интерес към нашия продукт. Тук създаваме съдържание и следим дали потребителите оставят сигнали, че имат интерес към него.
3. Обмисляне – това е етапът, на който говорим за продукта си, неговите ползи и какви проблеми решава. Тук се опитваме да убедим потенциалните клиенти да поискат нашия продукт.
4. Решение – на този етап даваме причина на хората да тестват нашия продукта. Тук можем да поставим оферти, тестови периоди, отзиви – тук даваме конкретни причини потребителите да купят моя продукт.
5. Продажба – тук потребителите закупуват продукта.
Описаните стъпки също представят и последователността от маркетингови цели, които можем да си поставяме. Важно е да запомним, че стъпките в тази фуния обикновено не могат да се прескачат. Необходимо е да се изпълни предходната стъпка, за да достигнем до следващата. Същото правило важи и за фейсбук кампаниите – не можем да прескачаме прехдодните етапи. Затова често директните кампании за продажби изобщо не работят – пропуснати са предходните стъпки във фунията.
Ако сме в началото на един бизнес, то е необходимо да преминем през целия процес на убеждаване на клиента. Необходимо е да запознаем потребителя с нашия бранд/ продукт – да видим дали той дава сигнали за интерес – да изградим доверие и желание – да дадем причина да купят нашия продукт – да завършим продажбата.
КАКВИ КАМПАНИИ ДА СЪЗДАМ ВЪВ ФЕЙСБУК?
Когато правим фейсбук кампания е необходимо да се съобразим с етапа на развитие на бизнеса и на описаните маркетингови цели от фунията.
Възможните типове кампании във фейсбук са разделени така, че да съответстват на различните етапи в маркетинговата фуния. Всяка кампания във фейсбук си има конкретна цел и така можем да изберем подходящата за нас.
Необходимо е да запомним, че не всички описани кампании са подходящи за различни продукти и услуги.
Кампаниите във фейсбук са разделени на три основни вида, като всеки има подвидове. Основните видове кампании са :
Разпознаваемост (Awareness), Обмисляне (Consideration), Решение (Conversion) и те отразяват основните части от маркетинговата фуния онлайн.
Ако бизнесът ни се намира в началото избираме цели от разпознаваемост, ако вече имаме някаква познаваемост – то избираме цели от обмисляне, и ако продукта ни е добре познат и имаме различни сигнали за обмисляне и към офертите ни – то такива от Решение.
И да обобщим. Когато правим фейсбук кампания е необходимо да преминем през следните стъпки, за да имаме успех.
1.Уточняваме на какъв етап се намира бизнеса ни.
2. Уточняваме на какъв етап от маркетинговата фуния са целите ни.
3. Избираме основния вид кампания кореспондираща с бизнес и маркетинг целите, както и конкретния вид подцел.
Когато взимаме под внимание нивото на развитие на бизнеса, както и стъпките от маркетинговата фуния, ние имаме много добри предпоставки за една ефективна фейсбук кампания.
––
Ако имаш конкретен въпрос за тази статия или нужда от помощ при управлението на рекламните си кампании и профили във Facebook или Instagram, може да ми пишеш тук.
Дори и да не си в София, мога да ти помогна – необходимо е само да се чуем предварително и при необходимост да инсталираш програма за отдалечен достъп.
Искаш да научиш как да използваш успешно Facebook или Instagram и за твоя бизнес? Виж всички мои онлайн и индивидуални обучения тук.